Wskaźnik OEE z tematu widzenia realizacji zasad Kaizen i Lean Production

Prasóweczki

Wskaźnik OEE z punktu widzenia realizacji zasad Kaizen i Lean Production. Czy mienie efektywności wykorzystania maszyn istnieje w polskich realiach standardem? W jaki twórz podejmuje się do ostatniej ról w polskich fabrykach?

O ile z potrzeby mierzenia wskaźnika OEE zdaje sobie sprawę coraz ogromniejsza ilość zarządzających produkcją, o tyle niestety jest przeznaczyć robienia w obecnym zakresie mianem standardu. Z perspektywy dużego doświadczenia wdrożeniowego swej marki mogę powiedzieć, że mamy nieco do wykonywania ze standardami wewnętrznymi, ważnymi dla każdej z nazw, niż realnym, ustandaryzowanym zachowaniem w granicy kraju. W którejkolwiek ze współpracujących z nami firm ludzie są w bycie przedstawić wskaźnik efektywności produkcji, ale rzetelne porównanie ich między dwoma niepowiązanymi biurami jest odpowiedzialne, ze względu na czerpanie z swoich algorytmów liczenia OEE. Myśli wtedy na mieszkanie powszechnej świadomości wagi wskaźnika OEE w zajęciach na praca poprawy efektywności produkcji przy jednoczesnej ignorancji (świadomej lub nie) w zakresie metodologii połączonej z odpowiednim jego oczekiwaniem. Istnieje wciąż wielu do utworzenia w obecnym zakresie, a drinkiem z efektów wsparcia firmy DSR jest tak przekonywanie do używania odpowiednich europejskich i międzynarodowych norm takich jak ISO 22400.

Co sprawia nam wiedza pochodząca ze wskaźników OEE z punktu widzenia realizacji zasad Kaizen i Lean Production?

OEE to podstawowy wskaźnik pozwalający ocenić efektywność maszyn, w obecnych sezonach stanowi on odpowiednio połączony z konkurencyjnością przedsiębiorstwa. Dzięki temu objawowi możemy wykonywać działania doskonalące produkcję, koncentrując się na terenach o najniższym wskaźniku. Poważnym problemem, działającym na naukę płynącą z gier OEE, jest możliwość mienia tego wskaźnika. Powszechnie uznany w Polsce, uproszczony twórz jego oczekiwania, polegający na liczeniu stosunku czasu produkcji dobrych jakościowo produktów do prostego czasu pracy maszyny pozwala na sprawdzenie konieczności doskonalenia, nie odpowiada a na pewne pytanie: co jest źródłem odchyleń natomiast na czym chodzi się skupić przy doskonaleniu. Dokładna analiza przyczyn przestojów, awarii pozwala na optymalizację pracy konkretnej maszyny. Wskaźnik OEE widziany z kolejnego poziomu zarządczego może robić bardzo różnie. Z punktu widzenia kierownika ośmiogodzinnej zmiany, jakiemu oddano do zrobienia konkretną partię towaru a wszystko poszło dobrze, wskaźnik OEE maszyny oscyluje w stronach 100%. Ponieważ jednak maszyna jest nadzieję pozycji w klubie ciągłym zaś nie była pogrążona w drugiej części doby jej objaw dla planującego produkcję wynosi tylko 33% (w uproszczeniu). Tak dlatego zagregowane dane z produkcji wymieszane z urządzeniami klasy Business Intelligence (BI 4FACTORY) idą na zastosowanie holistycznego przystąpienia do wdrażania zasad Kaizen i Lean.

Gdzie najczęściej występują rezerwy do mienia wyższych wskaźników OEE?

Wielkość wskaźnika OEE jest zależna z trzech różnych roli także wtedy naturalnie w ich nazw należy szukać rezerw do poprawy.

OEE = A*E*Q

gdzie:
I – Dostępność (ang. Availability),
E – Wydajność (ang. Effectiveness),
Q – Jakość (ang. Quality)

Pierwszym ze wskaźników jest dostępność maszyn. Kwota ta nazywa czas, w którym potrafimy maszynę wykorzystać. Podawana jest jak stosunek planowanego czasu rzeczy oraz rzeczywistości. Dostępność obniżana jest poprzez awarie, inne zdarzenia produkcyjne oraz okołoprodukcyjne powodujące konieczność zatrzymania maszyny w okresie, kiedy według planu powinna pracować (np dodatkowe nieplanowane regulacje, nadzieja na produkt, różnica pomiędzy zaplanowanym czasem przezbrojenia a prawdziwą jego produkcją itp.)

A = APT/PBT

gdzie:
APT – Rzeczywisty godzina pracy maszyny (ang. Actual Production Time),
PBT – Planowany godzina pracy maszyny (ang. Planned Busy Time).

Drugim wskaźnikiem jest wydajność znana jak wykorzystanie maszyny. Stanowi wtedy po prostu stosunek czasu, w którym maszyna była otwarta do momentu, w którym tak pracowała.

E = PRI/(APT/PQ) = PRI*PQ/APT

gdzie:
PRI – planowany czas jednostkowy (ang. Planned Run time per Item),
PQ – ilość wytworzonych wyrobów
APT – Rzeczywisty godzina pracy maszyny (ang. Actual Production Time).

Ostatnim wskaźnikiem jest formę wyliczana jako stosunek ilości wyprodukowanych zgodnych z prawami jakościowymi do całkowitych wyprodukowanych elementów.

QR = GQ/PQ

gdzie:
GQ – ilość wyrobów dobrych,
PQ – ilość wszystkich wytworzonych wyrobów.

Szukanie rezerw do podnoszenia wskaźnika OEE należy podjąć od wyznaczenia tych trzech cenie oraz dogłębnej analizy z czego wynika uzyskana wielkość. Poprawę najlepiej zaczynać z miejsca, które w możliwościom biurze ma najwyższy zysk na zmianę wskaźnika. Rezerw, które można skorzystać aby zwiększyć współczynnika OEE należy szukać – w jakości produkowanych wyrobów ograniczając odpady produkcyjne i ilość błędnie wytworzonych elementów; ograniczając ilość awarii maszyn a oryginalnych zdarzeń powodujących zatrzymanie maszyny; poprawiając wykorzystanie maszyny poprawiając planowanie (wielkość zarówno dostępności jak i zastosowania uzależniona istnieje z stosunku zaplanowanego czasu do momentu rzeczywistego). Należy zwrócić uwagę na fakt, że błędne planowanie, oraz pamięta prestiż na pozycję wskaźnika OEE

W jaki twórz trendy związane z Przemysłem 4.0 i IoT działają na efektywność wyznaczania wskaźnika OEE?

Nie ulega wątpliwości, że powszechne stosowanie technologii informatycznych w sektorze, leżące u podstaw Przemysłu 4.0, zaś w szczególności wykorzystanie koncepcji IoT (IOT 4FACTORY) znacząco poprawia efektywność znaczenia tego wskaźnika. Już pominięcie czynnika ludzkiego – najbardziej niebezpiecznego „elementu” każdego systemu wytwórczego i informatycznego – jest jedno w sobie odpowiednią poprawę sytuacje w procesie wyznaczania wskaźnika OEE. Łączenie się maszyn eliminuje błędy, pozwala na obserwowanie i dawanie funkcjonowań w ciągu rzeczywistym. Stąd już tylko krok do sprzężenia wskaźników z planami predykcyjnymi (EAM 4FACTORY), sztuczną inteligencją (AI 4FACTORY) oraz wykorzystaniem obszaru Big Data do robienia zoptymalizowanych modeli procesów produkcyjnych z zastosowaniem odpowiednich maszyn. To myśl najbliższej przyszłości i instytucja DSR pracuje ponad tym aktywnie w skrócie Production Management Smart Advisor (PMSA).

zobacz również Wskaźnik OEE Z Punktu Widzenia Realizacji Zasad Kaizen I Lean Production

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments